My CMS

Často sa časom s terapeutom budete cítiť pohodlnejšie

Často sa časom s terapeutom budete cítiť pohodlnejšie

Zamyslite sa nad počiatočnými stretnutiami. Keď dokončíte prvé stretnutia a stretnete sa s jedným alebo dvoma terapeutmi, zamyslite sa nad svojimi skúsenosťami. Cítili ste sa vypočutí? Cítili ste sa pohodlne pri zdieľaní? Zdá sa, že štýl a osobnosť terapeuta sú v súlade s vašimi preferenciami?

Ak je odpoveď áno, gratulujeme k nájdeniu zhody. Ak nemáte pocit, že daná osoba sa k vám nehodí, je v poriadku hľadať ďalej. Terapeutická prax vás môže dokonca znovu spojiť s niekým iným v ich praxi.

Ak si nie ste istí, či je terapeut pre vás ten pravý alebo ste sa s ním cítili nepríjemne, zvážte, do akej miery je to úzkosť v súvislosti s procesom terapie. Často sa časom s terapeutom budete cítiť pohodlnejšie. Stále však možno budete potrebovať niekoľko sedení, aby ste zistili, či je terapeut pre vás ten pravý.

Sexuálna fluidita je termín daný na opis zmien v sexuálnej príťažlivosti, sexuálnej identite alebo sexuálnom správaní osoby v priebehu času. Pre väčšinu ľudí sú sexuálna orientácia a preferencie stabilné, ale u iných sa môžu zmeniť raz alebo viackrát počas života. Výskum zistil, že sexuálna tekutosť je bežnejšia u žien, mladých ľudí a tých, ktorí sa identifikujú ako LGBTQIA+.

Kľúčové veci:

  • Termín sexuálna fluidita popisuje zmenu sexuálnej príťažlivosti, identity alebo správania osoby.
  • Hoci to nie je také bežné ako stabilná sexuálna preferencia, sexuálna tekutosť je normálna a je platným aspektom ľudskej sexuality.
  • Sexuálna tekutosť je bežnejšia u mladých ľudí, žien a LGBTQAI+ populácie.

Čo je sexuálna tekutosť?

Ak si spomeniete na osobu, ktorou ste boli pred desiatimi rokmi alebo možno aj pred rokom, možno si všimnete niekoľko zmien. Možno ste zmenili zamestnanie, vzťahy, susedstvo, hudobný vkus alebo ste si vypestovali lásku k novému druhu jedla. Alebo ste si všimli zmeny vo svojej sexuálnej orientácii a identite. Zmeny v sexuálnej orientácii a identite sú pomerne bežné, pretože veľa ľudí zažíva zmeny v tom, kto ich sexuálne priťahuje, s kým majú sex alebo ako sa rozhodnú identifikovať. Táto zmena príťažlivosti alebo správania je známa ako sexuálna tekutosť.

Sexualita existuje v celom spektre, pričom na jednom konci je úplne heterosexuálna a na druhej strane úplne homosexuálna. Niektorí ľudia sa môžu počas života pohybovať okolo tejto stupnice, čo je úplne normálne. Napríklad, osoba mohla byť priťahovaná iba k jednému pohlaviu počas ich tínedžerských https://alkotox-official.top/ rokov a potom sa stala priťahovanou a randila s ľuďmi viacerých pohlaví vo veku 20 rokov. Táto príťažlivosť by sa potom mohla opäť zmeniť, keď starnú.

Prečo sa menia sexuálne preferencie?

Zmeny v sexuálnej príťažlivosti môžu nastať z niekoľkých dôvodov, vrátane nových skúseností, kultúrnych a spoločenských vplyvov, osobných vzťahov alebo fyziologických faktorov. Niektorí ľudia zmenia svoju sexuálnu identitu, keď objavia označenie, ktoré im viac vyhovuje.

Je sexuálna tekutosť nálepkou?

Termín „sexuálne tekutý“ sa niekedy používa na označenie osoby, ktorej sexuálna orientácia je flexibilná alebo sa mení v závislosti od situácie. Mnoho ľudí sa identifikuje ako gay, queer, heterosexuál, bisexuál, asexuál, pansexuál alebo ako jedna z mnohých iných označení, ktoré existujú.

Sexuálne fluidní ľudia však nemusia mať pocit, že ich tieto označenia identifikujú správne, alebo majú pocit, že sa s týmito označeniami stotožňujú iba za určitých okolností. Namiesto toho radšej používajú výraz sexuálne tekutý.

Aká častá je sexuálna tekutosť?

Výskum prevalencie sexuálnej fluidity zistil, že sa najčastejšie vyskytuje u žien, mladých ľudí a ľudí, ktorí sa identifikujú ako LGBTQIA+.

Rozsiahla americká štúdia zistila, že 26 % dospievajúcich dievčat a 11 % dospievajúcich chlapcov uviedlo v priebehu času zmeny vo svojej sexuálnej identite a 31 % dospievajúcich dievčat a 10 % dospievajúcich chlapcov uviedlo zmeny v sexuálnej príťažlivosti.

Ďalšia štúdia skúmajúca sexuálnu menšinu mladých dospelých vo veku 18 – 26 rokov zistila, že 64 % žien a 52 % mužov hlásilo zmenu svojej sexuálnej príťažlivosti . Štúdia tiež zistila, že 49% žien, ktoré boli sexuálne tekuté, zmenilo svoju sexuálnu identitu v závislosti od ich sexuálnej príťažlivosti, v porovnaní s 39% sexuálne tekutých mužov. Ženy, ktoré uviedli, že sú sexuálne tekuté, používali na svoju identifikáciu celý rad označení; avšak sexuálne fluidní muži sa zvyčajne označovali iba za úplne homosexuálov alebo heterosexuálov.

Sexuálna tekutosť vs bisexualita

Pojmy sexuálna tekutosť a bisexualita môžu byť niekedy mätúce alebo sa používajú zameniteľne, ale sú to dva výrazne odlišné pojmy.

Bisexualita je sexuálna orientácia, ktorá označuje osobu sexuálne priťahovanú k dvom alebo viacerým pohlaviam. Pri zoznamovaní sa bisexuálna osoba môže rozhodnúť, že bude chodiť s mužom, ženou, nebinárnou osobou alebo osobou iného pohlavia. Pre väčšinu bisexuálnych ľudí je táto príťažlivosť stála a časom sa nemení.

Sexuálne tekutý človek nezažije neustálu príťažlivosť a v priebehu rokov zažije zmeny. Napríklad, môžu byť spočiatku nejaký čas priťahovaní k jednému pohlaviu a o niekoľko rokov neskôr pocítiť príťažlivosť k inému pohlaviu alebo viacerým pohlaviam.

Je dôležité poznamenať, že bisexuálni ľudia môžu byť tiež sexuálne tekutí. Bisexuál môže byť sexuálne tekutý, ak jeho príťažlivosť k určitému pohlaviu kolíše. Niektorí bisexuáli zisťujú, že ich dočasne viac priťahuje jedno pohlavie v niektorých fázach života a iné pohlavie v iných fázach života.

Ako zistím, či som sexuálne tekutý?

Ak ste zažili zmenu v tom, kto vás považuje za sexuálne príťažlivý alebo s kým máte sex, môžete byť sexuálne tekutý. Ak je to tak, je dôležité si uvedomiť, že sexuálna tekutosť je normálna skúsenosť a platný aspekt ľudskej sexuality.

Ak zistíte, že vás trápi, kto vás sexuálne priťahuje, je najlepšie vyhľadať pomoc od sexuálneho terapeuta alebo odborníka na duševné zdravie, ktorý sa špecializuje na pohlavie a sexualitu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že stavy duševného zdravia a obavy sú na vzostupe nielen v USA, ale na celom svete. Zatiaľ čo spôsob, akým ľudia vnímajú duševné zdravie, sa výrazne líši od jednej kultúry k druhej, nemožno poprieť, že výskum a veda presne určili niekoľko skupín symptómov, ktoré označujeme ako rôzne stavy duševného zdravia.

Kľúčové veci:

  • Zatiaľ čo terapia spojená s liekmi je často najefektívnejším spôsobom boja proti symptómom stavu duševného zdravia, existuje niekoľko každodenných návykov, ktoré si môžete osvojiť, aby ste im pomohli prirodzene zvládnuť duševné zdravie a zároveň budovať odolnosť voči akýmkoľvek budúcim prekážkam.
  • Ak pociťujete príznaky duševného stavu, je dôležité čo najskôr vyhľadať pomoc od dôveryhodného odborníka.
  • Integračné zdravotné zameranie môže človeku pomôcť zvládnuť akékoľvek symptómy duševného zdravia a zároveň ho vybaviť nástrojmi, ktoré potrebujú, aby sa cítili čo najlepšie, ale nemalo by sa to považovať za náhradu terapie a odbornej pomoci.

Našťastie, napriek skutočnosti, že v USA čelíme kríze duševného zdravia, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete robiť každý deň, aby ste zlepšili svoje celkové duševné zdravie a bojovali s niekoľkými príznakmi spojenými s rôznymi stavmi duševného zdravia. .

Kedykoľvek sa človek necíti dobre duševne, emocionálne alebo fyzicky, vždy je najlepšie vyhľadať pomoc dôveryhodného odborníka. Výskum ukazuje, že kombinácia terapie s liekmi je najlepšou obranou proti chorobám duševného zdravia, ako je depresia.

10 tipov na zlepšenie duševného zdravia

Zatiaľ čo terapia a lieky, ak sú potrebné, sú účinnou cestou na zvládnutie symptómov duševného zdravia, existujú aj niektoré zdravé denné návyky, ktoré možno vytvoriť tak, aby pomohli prirodzene vyliečiť alebo zmierniť rôzne stavy duševného zdravia. Ak dokážete implementovať nasledujúcich desať vecí do svojej každodennej rutiny, budete na dobrej ceste k šťastnejšiemu, zdravšiemu a plnohodnotnejšiemu životu.

1. Doprajte si 7–9 hodín spánku

Toto je veľmi dôležité. Množstvo spánku, ktoré každý človek potrebuje za noc, sa môže líšiť, ale každý potrebuje približne sedem až deväť hodín. Práve počas spánku sa vaše neurotransmitery, chemické látky vo vašom mozgu zodpovedné za náladu a iné funkcie, znovu vyrovnajú.

Ak nemáte dostatok spánku každú noc alebo máte nepravidelný plán spánku, vaše telo bude zmätené a to môže vyviesť z rovnováhy vaše neurotransmitery.

Ak máte akékoľvek príznaky depresie alebo náladovosti, častokrát stačí jednoduché vylepšenie vášho spánkového plánu, aby ste sa dostali do rovnováhy a cítili sa lepšie. Je dôležité chodiť spať a vstávať v rovnakom čase každú noc a ráno, dať alebo vziať 30 minút.

2. Vykonajte 30 minút kardio

Cvičenie je prospešné nielen pre telo, ale aj myseľ a náladu. Cvičenie spôsobuje, že mozog uvoľňuje endorfíny, čo sú hormóny, ktoré výrazne prispievajú k pozitívnej nálade. Všetko, čo vás baví, čo zvyšuje vašu srdcovú frekvenciu do kardia alebo zóny spaľovania tukov (tieto sa líšia v závislosti od individuálnych faktorov) na tridsať minút denne stačí.

Môžete to urobiť na svojom obľúbenom kardio stroji alebo na prechádzke po okolí, na pláži alebo v parku. Môže to byť dokonca tanečná párty vo vašej obývačke pri vašej obľúbenej hudbe. Čím zábavnejšie si urobíte svoje každodenné kardio, tým je pravdepodobnejšie, že ho budete robiť pravidelne a tých tridsať minút vám navyše ubehne rýchlejšie.

3. Obmedzte rafinované cukry a spracované potraviny

Výskum zistil, že spracované potraviny a cukry, najmä rafinované, biele cukry, majú pri pravidelnej konzumácii negatívne účinky na fyzické a duševné zdravie. Čím viac celistvých, organických potravín je vo vašej strave, tým lepšie.

V závislosti od diétnych obmedzení je pre udržanie dobrého duševného a fyzického zdravia ideálna vyvážená strava pozostávajúca z celozrnných výrobkov, chudých bielkovín, zdravých tukov a dostatku ovocia a zeleniny. Je tiež dobré zabezpečiť, aby ste jedli ideálny počet kalórií pre váš jedinečný typ tela, životný štýl a metabolizmus.

Contents