Pokud jste začínající turista, existují věci, které byste měli zvážit
Musíte také zařídit spací situace a logistiku. Zde je běžně používané turistické vybavení:
- Batoh
- Dostatek jídla a vody
- Turistické boty
- Vhodné oblečení
- Navigační nástroje
- Čelovky
- Pohotovostní deka a lékárnička
- Trekingové hole
- Spací pytel nebo stan
Zdravotní přínosy turistiky
Podle WHO není 1 ze 4 lidí tak fyzicky aktivní, jak by měl být. Nedostatek fyzické aktivity může způsobit chronická onemocnění.
Světová zdravotnická organizace doporučuje pro dospělé minimálně 150 až 300 minut středně intenzivní aerobní fyzické aktivity nebo 75 až 150 minut intenzivní aerobní fyzické aktivity týdně.
Duševní zdraví
Pěší turistika není jen cvičení. Lidé poznávají přírodu, objevují nová místa a stýkají se při pěší turistice. Bylo prokázáno, že fyzická aktivita v přírodě snižuje příznaky deprese a zlepšuje stavy nálady, včetně úzkosti, napětí, smutných a depresivních stavů, hněvu a nepřátelství.
Studie porovnávala účinky procházky v přírodě, pohledy do přírody a fyzického cvičení na lidi zažívající stres. Výsledky od devadesáti účastníků ukázaly, že všechny intervence zlepšily hladiny kortizolu. Procházky v přírodě však snižovaly hladinu kortizolu a zlepšovaly náladu více než jiné intervence. Kortizol je hormon, který pomáhá regulovat reakci těla na fyzický a emocionální stres. Zdravá hladina kortizolu je důležitá pro duševní i fyzické zdraví.
Fyzická aktivita má obrovský přínos pro zdraví. Pěší turistika spojuje fyzickou aktivitu a přírodu. Pěší turistika může pomoci:
- Poznání. Může posílit kognitivní funkce, včetně myšlení, úsudku a učení.
- Nálada. Zlepšuje stavy nálady, jako je úzkost, napětí, smutný a depresivní stav, hněv a nepřátelství.
Fyziologické zdraví
Aerobní cvičení, jako je jízda na kole, tanec, rychlá chůze a pěší turistika, mají mnoho výhod, od zlepšení zdraví srdce až po lepší kvalitu a délku spánku. Kromě toho máte další výhodu ze všeho toho čerstvého čistého vzduchu, který je skvělý pro váš dýchací systém.
Zdraví srdce
Bylo prokázáno, že aerobní cvičení, jako je turistika, zlepšují krevní tlak a hladinu cholesterolu. Abnormální hladiny cholesterolu a vysoký krevní tlak (hypertenze) mohou způsobit srdeční infarkt, mrtvici a další zdravotní problémy.
Pěší turistika může zlepšit váš krevní oběh a zabránit hypertenzi. Studie prokázala účinky 9měsíční týdenní turistiky na starší lidi . Starší pacienti s neléčenou hypertenzí vykazovali zlepšený systolický krevní tlak.
Zdraví svalů a kostí
Mít silné svaly a kosti je životně důležité pro zdraví, zejména ve vyšším věku. Hustota kostí s věkem klesá a zvyšuje se riziko zlomenin. Fyzická aktivita je nezbytná pro zlepšení zdraví svalů a kostry.
Pěší turistika zapojuje svaly horní i dolní části těla. Být pravidelně aktivní může zvýšit vaši svalovou hmotu a vytrvalost.
Kvalita a délka spánku
Většina lidí má čas od času problémy se spánkem. Stresující prostředí může narušit kvalitu a délku vašeho spánku. Výhody turistiky pro duševní zdraví mohou pomoci s emočním stresem a usnadnit usínání.
Studie ukázala, že dvě hodiny procházky lesem o víkendech po dobu jednoho měsíce zlepšily dobu spánku, hloubku spánku a kvalitu spánku .
Vedení váhy
Pěší turistika může být příjemnou fyzickou aktivitou, která vám pomůže dosáhnout a udržet si zdravou hmotnost.
Pokud potřebujete zlepšit svou kondici na delší túry, můžete začít s 20 až 30minutovými túrami třikrát týdně v rovinatějším terénu.
Pěší turistika pro začátečníky: co je třeba zvážit
Pokud jste začínající turista, existují věci, které byste měli zvážit. Bezpečnost především, zde je několik tipů pro začínající turisty:
- Úroveň zdatnosti. Při výběru turistické trasy zvažte svou kondici, vybavení, které máte, a logistiku.
- Doba trvání. Začněte krátkými túrami. Poté můžete zvýšit trvání, frekvenci nebo intenzitu svých túr.
- Nouzové vybavení. Vezměte si s sebou veškeré potřebné nouzové vybavení.
- Přátelé. Najděte si turistického přítele nebo navštěvujte místní turistické skupiny.
- Sledování. Ujistěte se, že člen rodiny nebo přítel sleduje vaši polohu.
Pokud máte nějaké onemocnění, je nejlepší poradit se se svým lékařem, než se vydáte na dlouhou a intenzivní túru nebo podobnou fyzickou aktivitu.
Udržet naše těla v pohybu je klíčem k udržení snadného pohybu, jak stárneme. Pohybové cvičení je jedním ze způsobů, jak můžeme zajistit, aby náš rozsah pohybu zůstal na optimální úrovni co nejdéle. Pojďme prozkoumat způsoby, kterými se pohybové cvičení liší od jógy a strečinku, a některé způsoby, jak můžete začlenit pohybový trénink do své každodenní rutiny.
Klíčové věci:
- Cvičení zaměřená na mobilitu se specificky zaměřují na naše klouby a svaly kolem kloubů, které podporují každodenní pohyby.
- Pohybové tréninky jsou vynikající pro budování síly, flexibility a udržení optimálního rozsahu pohybu v kloubech a kolem nich.
- I když existují podobnosti, pohybové cvičení není totéž jako strečink nebo jóga.
- Přidání pohybových cvičení na začátek nebo konec dynamičtějšího cvičení může být skvělý způsob, jak se zahřát nebo zchladit – to vše při zlepšení rozsahu pohybu.
Co je to pohybové cvičení?
Pohybový trénink je soubor různých cvičení, která zlepšují vaši schopnost ovládat a využívat celý rozsah pohybu v kloubech. Zatímco všechny klouby by měly mít dobrý rozsah pohybu, existují některé, které musí zůstat obzvláště pohyblivé – což nám umožňuje provádět některé každodenní pohyby s lehkostí, jako je dřep nebo natahování rukou nad hlavu. Tyto zahrnují:
- Boky
- Hrudní páteř
- Kotníky
- Zápěstí
- Glenohumerální klouby (které spojují vaši paži a rameno)
Dobrá pohyblivost je kombinací flexibility a síly. Mít jedno bez druhého vás vystavuje riziku zranění. Být silný a ztuhlý často vede k natahování svalů, zatímco ohebnost a slabost vede k nadměrnému natažení a poškození kloubů.
Pohybové cvičení vs. strečink a jóga
Mnoho lidí si myslí, že mobilita, strečink a jóga jsou v podstatě totéž. I když je tato asociace pochopitelná, není přesná. Různé typy školení mají určité definovatelné aspekty uvedené v tabulce níže:
Mobilita | Mobilita je atribut fitness, který se používá k popisu naší schopnosti provádět rozšířené rozsahy pohybu v aktivním stavu. Můžeme o tom přemýšlet z hlediska schopnosti dosáhnout a ovládat optimální rozsah pohybu. |
Protahování | Protahování konkrétní tréninkové metody používané ke zlepšení flexibility. Protahování může být dynamické nebo statické. |
Jóga | Jóga využívá různé pozice a přechody, aby pomohla zlepšit naši neurologickou kontrolu nad našimi svaly. Zahrnuje také správné dýchací techniky a zlepšuje tělesnou rovnováhu. |
Jsou pohybová cvičení dobrá?
Pohybové tréninky se specificky zaměřují na rozsah pohybu, kterého jsou vaše klouby schopny. Zatímco jóga a protahovací cvičení jistě pomohou mobilitě, stále je dobré budovat sílu, flexibilitu a kontrolu v kloubech. Dobrá stabilizace, síla a pohyblivost kloubů je klíčem k prevenci zranění a udržení optimálního rozsahu pohybu.
Výhody pohybového cvičení
Abychom si dobrou pohyblivost dobře rozvinuli a udrželi i ve starších letech, je dobré začlenit pohybová cvičení do našich každodenních rutin. Výhody jsou četné.
Zlepšuje každodenní fungování
Dobrá pohyblivost usnadňuje každodenní pohyby. Přemýšlejte o tom, že byste sáhli na vysokou polici, abyste popadli svůj oblíbený svetr, nebo se sklonili, abyste něco sebrali z podlahy. Jsou to pohyby, které často považujeme za samozřejmé, dokud si nevšimneme, že jsou obtížnější. Díky cvičebnímu režimu mobility budete moci tyto každodenní úkoly snadno provádět.
Posiluje zdraví kloubů
Protože naše klouby neprotékají prokrvením, cesta, jak je vyplavit a lépe promazat, je pohyb. Pohybový trénink rozpohybuje synoviální tekutinu – která vyživuje naše klouby – skrz naše tělo, což umožňuje dodání čerstvých živin.
Snižuje riziko zranění
Nedostatek pohyblivosti je hlavní příčinou zranění. Pokud nemáme kontrolu nad svým rozsahem pohybu, můžeme se snadno přetáhnout – natahovat svaly nebo si poškozovat klouby.
Také zhoršená pohyblivost v jedné oblasti může vést k bolesti někde jinde. Například omezená pohyblivost našich kotníků může vyvolat bolesti kolen a kyčlí a sevřené kyčle mohou vést k problémům se spodní částí zad.
Kdy cvičit pohyblivost?
Pokud máte pravidelnou pohybovou praxi, jako je jóga nebo pilates, nebo se většinu dní protahujete a cvičíte, je pravděpodobné, že vaše pohyblivost bude v docela dobré kondici. Pokud však máte sedavé zaměstnání a příliš se nepohybujete, pak bude pohybové cvičení nezbytné pro udržení zdravého rozsahu pohybu ve vašem těle.
Pohybové cvičení je snadným doplňkem vašeho cvičení v posilovně nebo domácího cvičení. Jsou skvělým způsobem, jak se zahřát – připravit tělo na dynamičtější pohyb.
Pohybové cvičení pro začátečníky
I když jste pravidelným návštěvníkem posilovny, tato tři pohybová cvičení vám pomohou s klíčovými oblastmi pohybu.
Prodloužení kotníku s ohnutím špičky
- Sedněte si na židli s nohama na zemi. Vaše kotníky by měly být nad koleny s nohama v úhlu 90 stupňů.
- Zvedněte paty, dokud nebudou na zemi pouze bříška chodidel. Vydržte 5 sekund.
- Spusťte nohy dolů a poté zvedněte prsty, dokud nebudou na zemi pouze paty. Vydržte 5 sekund.
- Spusťte nohy na zem a skrčte prsty, jako byste se snažili skřípnout něco mezi prsty. Vydržte 5 sekund.
- Opakujte všechny kroky 3x. Udělejte to jednou denně.
Ohýbač kyčle s bočním ohybem
- Dostaňte se do poloviční polohy v kleku s levou nohou pokrčenou dopředu a pravou v kleku vzadu. Zatáhněte pánev, abyste se ujistili, že nemáte prohnutou páteř.
- Zvedněte pravou ruku a položte ji za hlavu s levou dlaní na levém stehně.
- Jemně se ohněte doleva, udržujte spodní část zad a boky stabilní a zajistěte, aby pohyb probíhal od střední k horní části zad.
- Vraťte se do vzpřímené polohy a opakujte pohyb po dobu 2 minut.
- Opakujte na druhou stranu.
Pohybující se kroucení na zádech
- Lehněte si na levou stranu s koleny ohnutými v úhlu 90 stupňů.
- Natáhněte obě paže před sebe, pravou dlaň na levou ve výšce ramen.
- Pomalu otevírejte hrudník pohybem pravé paže nahoru a přes tělo na pravou stranu, rukama téměř vytvořte tvar písmene „T“.
- Zastavte se, když cítíte, že se vaše spodní část zad chce ohnout.
- Tento pohyb opakujte 2 minuty a poté přepněte na druhou stranu.
Můžete cvičit mobilitu každý den?
Ano, můžete cvičit mobilitu každý den.Pro více informací navštivte chocolate-slim-official.top .